BALIKPAZARI MÜZESİNİ NE ZAMAN AÇACAKSINIZ?

gin:12px'>

Balıkpazarı Müzesini Ne Zaman Açacaksınız?

       Gemlik’in 1922 yılında düşman işgalinden kurtuluşunun hemen ardından bunu taçlandırmak ve bir sembol olması için Balık pazarında bulunan kiliseye minare yaparak adeta Gemlik’e fetih mührü vurulmuştur. Söz konusu cami minaresi, statik gerekçelerle 2017 yılında Gemlik Belediyesi tarafından yıkılmış bununla beraber çevresi de kamulaştırılarak daha da görünür hale getirilmiştir. 
       Aradan yaklaşık 1 yıl geçmesine rağmen minarenin yerinde hala yeller esmektedir. 1 yıl içinde Gemlik’te birçok cami ve minare yapılmasına rağmen Balık pazarı Camiinin minaresi bir türlü yapılmamıştır. Kurulduğu günden beri Batı hayranlığı ve Avrupa birliği aşkıyla yanıp tutuşan AKP iktidarı benzer uygulamayı Ayasofya Camii’nde de uygulamıştır. Sabah namazında cemaatin çevre camileri dolduramamasını bahane ederek Ayasofya camiinin müze olarak kalmasını sağlamıştır. Ama asıl amacın batılı abileri memnun etmek olduğunu bilmeyen yoktur. Aynı AKP iktidarının Gemlik’teki temsilcileri Dost! ve Müttefik! Yunanlıları memnun etmek adına fethin sembolü minareyi yıkarak Yunan Kilisesini gün yüzüne çıkarmışlardır.
       Hal böyleyken, Gemlik Belediyesinin ve müftülüğünün konu ile alakalı ne bir açıklaması ne de bir çalışması vardır. Yoksa korktuğumuz başımıza gelecek Balık pazarı Camii müzeye mi çevrilecektir? Şayet böyle bir oluşum söz konusu değilse fethin sembolü minarenin inşasına bir an önce başlanması gerekmektedir. Bu konuda başta belediye başkanımız sayın Refik Yılmaz’dan ve ilçe müftümüz sayın Mehmet Reşat Şavlı’dan Gemlik halkı olarak tatmin edici açıklamalar bekliyoruz.
Gemlik halkına ve ilgililere saygıyla duyurulur.

0 Comments

Leave a Comment

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register